Spływy wielodniowe

Kajak to jeden z najciekawszych sposobów na przygodę życia.

Pętla toruńska

  • Trasa: Toruń (start) – Toruń (meta)
  • Dystans: 487 km
  • Czas spływu: 10-14 dni

Pętla Toruńska to szlak kajakowy prowadzący z Torunia do... Torunia. Najpierw Wisłą, dalej Nogatem przez Malbork, Kanałem Jagiellońskim, rzeką Elbląg do Elbląga, następnie Kanałem Elbląskim do Ostródy i dalej Drwęcą przez Brodnicę i Golub-Dobrzyń aż do zamknięcia pętli w Grodzie Kopernika. Jest to szlak niezwykły. Nie tylko dlatego, że pozwala zminimalizować do zera koszt transportu sprzętu. Przede wszystkim przez wzgląd na jego różnorodność (płyniemy 4 rzekami o zdecydowanie odmiennym charakterze), a także walory przyrodnicze (mijamy kilka rezerwatów), widokowe (przecinamy 2 parki krajobrazowe), historyczne (przepływamy przez szereg cennych krajoznawczo miejscowości) i hydrotechniczne (przeprawiamy się uchodzącym za dzieło sztuki inżynieryjnej Kanałem Elbląskim z unikatowym w skali Europy zabytkowym systemem pochylni i śluz). Pętlę Toruńską da się zatoczyć w ciągu 10-14 dni, jednak chcąc dokładniej zwiedzić mijane miasta, albo spenetrować którąś z kilku możliwych odnóg szlaku (np. na Pojezierze Brodnickie) warto zarezerwować sobie nawet 3-4 tygodnie.

Dokładny opis szlaku autorstwa Józefa Rusieckiego wraz z kilometrażem i kompletem mapek:

Pętla Toruńska - opis szlaku

Szlak dziewięciu zamków (Cała Drwęca)

  • Odcinek: Idzbark - Toruń
  • Czas spływu: 7-10 dni
  • Dystans: 210 km (+ 6 km Wisłą)

Drwęca to jedna z najpiękniejszych rzek nizinnych w Polsce. Jej szlak jest bardzo ciekawy zarówno pod względem przyrodniczym (jedyna długa rzeka w Polsce, która na całej długości stanowi rezerwat przyrody), widokowym, jak i historycznym. Wypływa ze wschodnich stoków Góry Dylewskiej, aby po 220 km skończyć bieg w „objęciach” Wisły. Początkowo płynie w głębokim wąwozie zwanym Czarcim Jarem. Dla kajaka dostępna staje się od wsi Wola Rychnowska (210 km), jednak pierwsze kilometry są mocno uciążliwe (wąsko, płytko, koryto zarośnięte trzciną). Lepszym miejscem na rozpoczęcie spływu jest Idzbark, gdzie Drwęcę zasila dopływ Grabiczek. Stąd do końca szlaku pozostaje niemal równo 200 km. Po drodze rzeka przepływa przez Pojezierze Iławskie i Kotlinę Toruńską, wijąc się malowniczo wśród lasów, łąk, piaszczystych skarp, urokliwych przełomów... Ze spływu Drwęcą w pełni zadowoleni będą poszukiwacze ciszy i spokoju, jak i tropiciele historycznych zagadek. Przez długie wieki Drwęca stanowiła rzekę graniczną między Królestwem Polskim a Państwem Zakonu Krzyżackiego. Namacalnym śladem tych niespokojnych czasów są warowne miasta. Krzyżacy zbudowali nad Drwęcą aż 6 zamków, które do obecnego czasu przetrwały w bardzo różnym stanie: od ledwo widocznych reliktów (zamki w Nowym Mieście Lubawskim czy Bratianie), poprzez malownicze ruiny (zamki w Kurzętniku czy Brodnicy), aż po funkcjonalne do dziś, choć wielokrotnie przebudowywane, obiekty (zamki w Ostródzie czy Golubiu-Dobrzyniu). Wyliczankę tę uzupełniają ruiny polskiego zamku w Złotorii oraz dwóch zamków (krzyżackiego i polskiego) w Toruniu. Te dwa ostatnie wznoszą się wprawdzie nad Wisłą, ale od ujścia Drwęcy do toruńskiej starówki jest zaledwie 6 kilometrów. Ten odcinek Wisły stanowi zatem naturalne przedłużenie szlaku. Razem mamy 9 warowni, które – niezależnie od tego, czy lubimy zwiedzać zabytki, czy też niekoniecznie - stanowią z pewnością urozmaicenie spływu i budują niepowtarzalny klimat szlaku.

Więcej informacji o szlaku Drwęcy, dokładny kilometraż oraz wskazane miejsca biwakowe:

Drwęca – opis szlaku

Cała Skrwa

  • Odcinek: Skrwilno – Murzynowo
  • Dystans: 103,5 km
  • Czas spływu: 5-7 dni

Skrwa to prawobrzeżny dopływ Wisły. Rzeka jest urokliwa, miejscami zjawiskowo piękna, a mimo to brak tu irytującego tłoku. Nie ma też wielu zabytków, a baza turystyczna jest znikoma, za to nie brakuje fenomenalnych krajobrazów i niezmąconego spokoju. W górnym biegu przepływa przez jezioro Skrwilno, od którego jest dostępna dla kajaka. Przecina początkowo tereny typowo równinne, zaś w środkowym i dolnym biegu płynie głęboką doliną o zalesionych zboczach. Na odcinku z Brudzenia do ujścia stanowi oś Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Szlak jest umiarkowanie łatwy (zdarzają się bystrza i szypoty), ale dość uciążliwy (kilka przenosek, sporo zwalonych drzew zwłaszcza na terenie Parku). Spływ rozpocząć można od Jeziora Skrwilno (103,5 km), przy czym w okresie letnim aż do ujścia Sierpienicy (66 km) trzeba liczyć się z deficytem wody. Większość grup spływających Skrwą startuje w okolicach Sierpca, skąd do ujścia pozostaje ok 3-4 dni spływu. Skrwa uchodzi do Zalewu Włocławskiego w miejscowości Murzynowo. Spływ można zakończyć w miejscowej marinie żeglarskiej albo przy smażalni „Pod Sumem”.

Wel + Drwęca lub Wel + Drwęca + Skarlanka

  • I wariant: Odcinek: Jezioro Dąbrowa Wielka (początek Welu) – Toruń (ujście Drwęcy)
  • II wariant: Odcinek: Lidzbark Welski – Pojezierze Brodnickie
  • Dystans: 240 km (I wariant: 98 km Welem + 142 km Drwęcą) / 206 km (II wariant: 44 km Welem + 42 km Drwęcą + 20 km Skarlanką)
  • Czas spływu: 10 dni (I wariant: 5 dni Welem + 5 dni Drwęcą) / 6 dni (II wariant: 2 dni Welem + 2 dni Drwęcą + 2 dni Skarlanką)

Zarówno Drwęca, Wel, jak i Skarlanka opisane są jako odrębne i niezależne szlaki w zakładce „Rzeki”. W tym miejscu chcielibyśmy zachęcić do ich łączenia, co z pewnością urozmaici Państwa spływy i pozwoli w ramach jednego wyjazdu zobaczyć i doświadczyć więcej. Pierwszy z proponowanych wyżej wariantów nakłania poznania całego szlaku Weli, w całej różnorodności tej rzeki. Począwszy od górnego biegu przecinającego kilka malowniczych jezior, poprzez bieg środkowy, gdzie przyjdzie nam się zmierzyć z przeszkodami w postaci powalonych drzew, aż po najbardziej dziki – przełomowy – odcinek, wymownie zwany Piekiełkiem, gdzie nurt przyspiesza, nadając rzece górskiego charakteru. Wel uchodzi do Drwęcy na jej 142 km, otwierając najbardziej malowniczy fragment tej rzeki. Po pokonaniu Weli Drwęca będzie dla kajakarzy relaksem i wytchnieniem, dzięki czemu można będzie się skupić na podziwianiu widoków, chłonięciu klimatu i zwiedzaniu zabytków w mijanych po drodze miastach (Brodnicy, Golubiu-Dobrzyniu i – na deser - Toruniu). Drugi z proponowanych wariantów modyfikuje nieco wspomnianą wyżej trasę. Spływ Welem rozpoczynamy od „gęstego” czyli od Piekiełka, pomijając spokojniejszy odcinek powyżej Lidzbarka. Następujący potem spływ Drwęcą skracamy także, odbijając na 100 kilometrze rzeki na szlak Skarlanki, przecinający Brodnicki Park Krajobrazowy. Ten etap umożliwia pełny relaks po trudach dotychczasowego spływu na ustronnych, śródleśnych biwakach biwakach i zażywanie do woli kąpieli w słynących z czystości jeziorach. Wariantów na połączenie wspomnianych wyżej szlaków istnieje oczywiście dużo więcej, wszystko zależy od preferencji Klientów oraz czasu, którym dysponują.

Skarlanka + Drwęca

  • Odcinek: Jezioro Łąkorz (Pojezierze Brodnickie) – Toruń (ujście Drwęcy)
  • Dystans: 120 km
  • Czas spływu: 6-7 dni

 

  • Więcej informacji o rzece > Drwęca