KajMaK

Toruńska Kajakowa Masa Krytyczna

Toruńska Kajakowa Masa Krytyczna (KajMaK) to flagowa impreza Zwinki, której podstawowym celem jest promocja turystycznego potencjału Wisły. Organizowany od 2014 roku spływ to swoiste święto Królowej Polskich Rzek oraz okazja do sympatycznego spotkania na wodzie ludzi, którym los Wisły nie jest obojętny.

 

IDEA i CELE

 

Trasa KajMaKa zmienia się co roku, wiodąc jednak zawsze toruńskim odcinkiem Wisły. Promowanie walorów Królowej Polskich Rzek należy bowiem do zasadniczych celów imprezy. Podobnie, jak walka z utartymi wiślanymi stereotypami, jakoby Wisła byłą rzeką nudną, brudną i ekstremalnie niebezpieczną. Stanowczo nie zgadzamy się z takimi poglądami i od wielu lat bezustannie wskazujemy na olbrzymi potencjał turystyczny tej niezwykłej rzeki.

Ambicją organizatorów imprezy jest, aby KajMaK stał się swego rodzaju świętem Drwęcy i Wisły oraz okazją do sympatycznego spotkania na wodzie ludzi, którym los obu tych rzek nie jest obojętny. Jest to zatem doskonała okazja do integracji środowiska wodniackiego ale również propagowania bezpiecznego uprawiania kajakarstwa oraz aktywnej rekreacji na łonie natury.

W ramach drugiej i trzeciej edycji imprezy promowaliśmy też ujściowy odcinek Drwęcy, jako jeden z najciekawszych fragmentów tej rzeki. To 34 malownicze zakręty, wysokie piaszczyste skarpy, żywy nurt i kilka podnoszących emocje bystrzy. Odcinek bywa pomijany przez kajakarzy płynących szlakiem Drwęcy z uwagi na konieczność aż dwóch przenosek w Lubiczu. Naszym zdaniem niesłusznie. Warto nieco się potrudzić, aby "zaliczyć" szlak Drwęcy w całości. Bez tej 10-kilometrowej końcówki turysta sporo traci. Zwłaszcza, że naturalnym przedłużeniem szlaku Drwęcy jest 6-kilometrowy odcinek Wisły prowadzący wprost do pięknego Torunia. Słynna panorama toruńskiej starówki z pokładu kajaka prezentuje się zaś szczególnie efektownie.

 

PAMIĘTAJCIE O GALIONACH

 

Elementem rozpoznawczym KajMaKa są kajakowe galiony. Galion to charakterystyczna ozdoba dziobowa stosowana w wielkich żaglowcach. W podobny sposób przyozdabiamy kajaki płynące w Masie, z tym że ciężkie drewniane rzeźby zastępujemy dmuchanymi zabawkami i kolorowymi ozdobami, przygotowywanymi, z dużą dozą kreatywności, przez KajMaKarzy. W ten sposób nadajemy naszej imprezie dodatkowego kolorytu i podkreślamy, że chociaż płyniemy z całkiem poważnym przesłaniem, charakter imprezy jest jak najbardziej radosny i pozytywny. Autorzy szczególnie pomysłowych galionów otrzymają kajakowe nagrody ufundowane przez naszych sponsorów.

KajMaK jest także okazją do zamanifestowania, jak liczne i dobrze zorganizowane jest w Toruniu grono miłośników szeroko rozumianych sportów wodnych oraz zwrócenia uwagi władz na potrzeby środowiska wodniackiego. Pierwsza Toruńska Kajakowa Masa Krytyczna odbyła się w maju 2014 roku. Wzięło w niej udział blisko 100 kajakarzy, którzy wypłynęli na Wisłę z apelem do władz Torunia o uczynienie miasta bardziej przyjaznym wodniakom, czego przejawem miało być stworzenie przyzwoitych warunków lądowania i biwakowania w toruńskiej dzielnicy Kaszczorek – miejscu będącym logicznym punktem kończenia spływów Drwęcą, jak i rozpoczynania spływów toruńskim odcinkiem Wisły. Apel poskutkował! W Kaszczorku powstały dwa punkty postojowe dla kajakarzy z pływającym pomostem, wiatami, miejscem na namioty i ogniska. Z miejsc tych korzystają chętnie nie tylko wodniacy, ale również rowerzyści i spacerowicze. Tym sposobem KajMaK coraz bardziej rozszerza swój krąg pozytywnego oddziaływania.

 

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

 

W Masie siła! Z tą radosną refleksją zapraszamy na kolejną edycję naszego spływu. VI KajMaK odbędzie się 11 maja 2019 roku. KajMaKarze pokonają 23-kilometrowy odcinek królowej polskich rzek: z Osieka do Torunia. Start wyznaczono przy Tarasie Widokowym im. Michała Kokota w Osieku, metę zaś tradycyjnie na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim, przy zmodernizowanej Przystani Toruń. Oba miejsca są bezpośrednim dowodem na to, jak poprawia się nadwiślańska infrastruktura, przybywa miejsc przyjaznych sportowcom, wodniakom, turystom, miłośnikom Wisły. Impreza zakończy się wspólnym kajakarskim ogniskiem. Przewidziano także słodką jubileuszową niespodziankę.

Z uwagi na rosnący zakres organizacyjny imprezy, a także konieczność zapewnienia Uczestnikom warunków maksymalnego bezpieczeństwa, zabiegamy o przychylność i wsparcie toruńskich firm. Odwdzięczamy się zamieszczając informacje o firmach w drukowanych oraz elektronicznych materiałach promocyjnych, a także poprzez możliwość prezentacji większych powierzchniowo reklam w miejscu lądowania kajakarzy (Przystań Toruń na Bulwarze Filadelfijskim).

Zapraszamy do współpracy także ratowników WOPR, ratowników medycznych oraz instruktorów kajakarstwa. Z Waszą pomocą chcemy stworzyć grupę "KajMaK Team", która (obok zespołów WOPR i policji rzecznej na motorówkach i skuterach), dbać będzie o bezpieczeństwo Uczestników imprezy, zachowanie ustalonego szyku oraz prawidłowy przebieg spływu.

Zachęcamy do współtworzenia i udziału w VI edycji Toruńskiej Kajakowej Masy Krytycznej / KajMaK 2019.

 

KajMaK 2019 / INFORMATOR

 

 • DATA: 11 maja 2019 r. (sobota)
 • GODZINA: 10.00 (odprawa); 11.00 (wodowanie)
 • START: Osiek Łęg (Taras Widokowy im. Michała Kokota)
 • META: Toruń (Przystań Toruń na Bulwarze Filadelfijskim)
 • DYSTANS: 23 km
 • CZAS SPŁYWU: ok 3 godz.
 • ZAPISY: do 5 maja 2018 r. (za pomocą formularza elektronicznego)
 • DOJAZD NA START: we własnym zakresie lub autokarem (autokary podstawione zostaną na parking przy Przystani AZS w dniu imprezy o godzinie 9.00)
 • PATRONAT HONOROWY: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego
 • ORGANIZATOR GŁÓWNY: Toruńska Grupa Kajakowa "Zwinka"
 • WSPÓŁORGANIZATORZY: Oddział Uniwersytecki PTTK w Toruniu, Turystyczny Klub Kajakowy „Stara Paka” przy Oddziale PTTK „Skarpa” w Toruniu
 • WSPÓŁPRACA: Aqua Natura Park
 • SPONSORZY: Aquarius, gokajak.com
 • KOSZT UDZIAŁU: 50 zł (osoby wypożyczające kajak) / 30 zł (osoby płynące własnym sprzętem) / +10 zł (miejsce w autokarze)
 • W CENIE: miejsce w kajaku + kamizelka asekuracyjna, ubezpieczenie NNW, asekuracja WOPR, poczęstunek na mecie spływu, miejsce w autokarze (opcjonalnie)
 • DODATKOWE INFORMACJE:+48 609 977 020 (Adam Luks)

Impreza otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Urzędu Miasta Torunia w ramach wspierania Inicjatyw Lokalnych.

 

Zapoznaj się z REGULAMINEM KajMaKa

ZACIĄGNIJ SIĘ na KajMaK 2019 »

 

 

 

 

GALERIA / KajMaK: