Spływy jednodniowe

Zapomnij o zgiełku miasta, odetchnij czystym powietrzem, zrelaksuj się na łonie natury - spędź dzień w kajaku!

Prezentujemy kilka gotowych pomysłów na jednodniowe spływy Drwęcą - od dwugodzinnych spacerów kajakowych, po całodzienne wycieczki.

NA 2 GODZINY:

Najkrótsze w ofercie Zwinki dwugodzinne spływy Drwęcą nasi klienci nazywają często spacerami kajakowymi. Organizujemy je na odcinkach:

  • Lubicz Dolny – Kaszczorek (9 km)

  • Leśniczówka Kępa – Krobia (7 km)

Szczegóły tej oferty znajdziecie Państwo w zakładce spacery kajakowe

 

NA 3 GODZINY:

Odcinek: Elgiszewo – Krobia (15 km)

Idealna propozycja dla rodzin z dziećmi, osób zainteresowanych czystym relaksem na rzece, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z kajakarstwem. Trasa malownicza, łatwa, pozbawiona przeszkód i przenosek. Nurt spokojny, do Młyńca (połowa trasy) wyczuwalny, dalej leniwy. Spływ rozpoczyna się na piaszczystym prawym brzegu przy moście przez Drwęcę łączącym Elgiszewo z Ciechocinem, a kończy na niewielkiej plaży nieopodal hotelu Ambasada w Krobi (lewy brzeg). Po drodze można zaplanować postój na bindudze przy Leśniczówce Kępa (możliwość rozpalenia ogniska) lub na plaży w Młyńcu (za mostem drogowym, lewy brzeg).

NA 4 GODZINY:

Odcinek: Golub Dobrzyń - Elgiszewo (18 km)

Jeden z najbardziej malowniczych odcinków Drwęcy. Trasa łatwa, atrakcyjna widokowo – Drwęca meandruje tu silnie wśród lasów, piaszczystych skarp, a początkowo łąk i pól. Nurt spokojny, ale bynajmniej nie leniwy. Zalegające w nurcie drzewa do prostego ominięcia. Spływ zaczyna się na Przystani Zacisze w Golubiu, a kończy na plaży w centrum Elgiszewa. Istnieje możliwość poprzedzenia spływu zwiedzaniem golubskiego zamku.

 

 

NA 5 GODZIN:

Odcinek: Olszówka – Młyniec (24 km)

To kolejna malownicza opcja spływu bez przenosek. Większość trasy wiedzie przez las. Do tego piaszczyste skarpy, liczne meandry rzeki, spokojny, ale żywy nurt. Spływ rozpoczyna się w podgolubskiej wsi Olszówka, a kończy na plaży przy moście w Młyńcu (lewy brzeg). Po drodze kilka dogodnych miejsc do odpoczynku. Przy moście w Elgiszewie czeka na kajakarzy przystań z plażą, możliwością skorzystania z murowanego grilla, stolików i toalety. Przy Leśniczówce Kępa miejsce na ognisko, a przy moście w Młyńcu – niewielka plaża.

NA 6 GODZIN

Odcinek: Elgiszewo – Kaszczorek (26,4 km)

Spływ rozpoczyna się na piaszczystej plaży przy moście przez Drwęcę, łączącym Ciechocin z Elgiszewem i kończy przy Skansenie Etnograficznym w Kaszczorku. Uczestnicy płyną wśród lasów i piaszczystych skarp do Młyńca, gdzie rozpoczyna się malownicze rozlewisko. Na leśnej polanie w pobliżu Leśniczówki Kępa można zatrzymać się na piknik. Przy lesie wyznaczony jest bezpłatny teren biwakowy z miejscem na ognisko. W Lubiczu kajakarzy czekają dwie przenoski: pierwsza przy ujęciu wody pitnej (przenosić prawą stroną), druga koło dawnego młyna (przenosić lewą stroną). Za przenoskami Drwęca wyraźnie przyspiesza i mocno meandruje. Końcowe 10 kilometrów Drwęcy, choć często pomijane przez kajakarzy, to jeden z najatrakcyjniejszych odcinków.

 

NA 7 GODZIN:

Odcinek: Golub Dobrzyń – Krobia (33,1 km)

To bardzo ciekawy i różnorodny odcinek Drwęcy. Trasa wiedzie przez lasy, łąki, rozlewiska. Na tym odcinku nikt nie powinien się nudzić, zmienia się bowiem nie tylko krajobraz, ale i prędkość nurtu. Po drodze nie brakuje miejsc do odpoczynku (np. przystań w Elgiszewie, binduga przy Leśniczówce Kępa czy plaża w Młyńcu). 7 godzin wiosłowania poczuje w rękach nawet doświadczony kajakarz, ale nie jest to fragment na tyle długi, by nie poradził z nim sobie amator.

NA 8 GODZIN:

Odcinek: Golub Dobrzyń – Lubicz (34,6 km)

To nieco rozszerzona wersja 7-godzinnej trasy - dla kajakarzy, którzy w Krobi czuć będą jeszcze mały niedosyt. Trasa kończy się na terenie ujęcia wody w Lubiczu (prawy brzeg), czyli przed pierwszą przenoską.

 

NA 9 GODZIN

odcinek Olszówka – Kaszczorek (39 km)
Spływ rozpoczyna się na zakolu Drwęcy we wsi Olszówka kilka kilometrów od Golubia Dobrzynia i kończy przy Skansenie Etnograficznym w Kaszczorku. Po drodze kajakarze mogą zatrzymać się na odpoczynek na przystani w Elgiszewie lub leśnej polanie koło Leśniczówki Kępa. Postoje nie powinny być jednak długie, bo trudno będzie zdążyć w wyznaczonym czasie. Należy także doliczyć czas potrzebny na dwie przenoski w Lubiczu (pierwsza na ujęciu wody – przenosić prawą stroną, druga przy dawnym młynie – przenosić lewą stroną).

NA 10 GODZIN:

Odcinek Golub Dobrzyń – Kaszczorek (44,2 km)

To propozycja zdecydowanie dla zaprawionych, świadomych swoich możliwości kajakarzy, traktujących spływ bardziej w kategoriach wyczynu niż turystyki. Kajakowym turystom proponujemy rozłożenie tego odcinka na dwa dni z noclegiem w połowie trasy. Taka oferta jest opisana szerzej w zakładce „na weekend”.

 

(*)

  • Bus dowożący kajaki na start i odbierający je z mety spływu zabiera maksymalnie 8 pasażerów i 15 kajaków;

  • Istnieje możliwość podstawienia kolejnych busów (koszt transportu mnożony jest przez liczbę busów), a w przypadku większej grupy – wynajmu autokaru;

  • Poszczególne etapy, według zapotrzebowania klienta, można łączyć, a dystanse wydłużać lub skracać;

  • Podany czas danego etapu jest orientacyjny (tempo turystyczne), nastawiona na trening sprawna grupa jest w stanie pokonać dany odcinek szybciej, natomiast częste postoje mogą spływ znacząco wydłużyć;

  • Planując spływ należy do podanych godzin dodać czas dojazdu oraz przewidywanych postojów;