Spływy jednodniowe

Zapomnij o zgiełku miasta, odetchnij czystym powietrzem, zrelaksuj się na łonie natury - spędź dzień w kajaku!

Już kilka godzin spędzonych w kajaku, niesionym nurtem krętej i malowniczej rzeki wystarczy, aby zapomnieć o zgiełku miasta, odetchnąć czystym powietrzem, czynnie wypocząć i zrelaksować się na łonie natury. Przedstawiamy kilka prostych do zrealizowania i przystępnych cenowo pomysłów na przewiosłowanie dnia. Prezentujemy kilka gotowych pomysłów na jednodniowe spływy Drwęcą - od dwugodzinnych spacerów kajakowych, po całodzienne wycieczki.

 

NA 2 GODZINY:

Najkrótsze w ofercie Zwinki dwugodzinne spływy Drwęcą nasi Klienci nazywają często spacerami kajakowymi. Organizujemy je na stałych trasach, na odcinkach:

  • Lubicz Dolny – Kaszczorek (9 km)

  • Konstancjewo - Golub-Dobrzyń (10 km)

Szczegóły tej oferty znajdziecie Państwo w zakładce: stałe trasy

 

NA 3 GODZINY:

Odcinek: Elgiszewo – Krobia (15 km)

Idealna propozycja dla rodzin z dziećmi, osób zainteresowanych czystym relaksem na rzece, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z kajakarstwem. Trasa malownicza, łatwa, pozbawiona przeszkód i przenosek. Nurt spokojny, do Młyńca (połowa trasy) wyczuwalny, dalej leniwy. Spływ rozpoczyna się na piaszczystym prawym brzegu przy moście przez Drwęcę łączącym Elgiszewo z Ciechocinem, a kończy na niewielkiej plaży nieopodal hotelu Ambasada w Krobi (lewy brzeg). Po drodze można zaplanować postój na bindudze przy Leśniczówce Kępa (możliwość rozpalenia ogniska) lub na plaży w Młyńcu (za mostem drogowym, lewy brzeg).

NA 4 GODZINY:

Odcinek: Golub Dobrzyń - Elgiszewo (18 km)

Jeden z najbardziej malowniczych odcinków Drwęcy. Trasa łatwa, atrakcyjna widokowo – Drwęca meandruje tu silnie wśród lasów, piaszczystych skarp, a początkowo łąk i pól. Nurt spokojny, ale bynajmniej nie leniwy. Zalegające w nurcie drzewa do prostego ominięcia. Spływ zaczyna się na Przystani "Zwinka" w Golubiu, a kończy na plaży w centrum Elgiszewa. Istnieje możliwość poprzedzenia spływu zwiedzaniem golubskiego zamku.

 

 

NA 5 GODZIN:

Odcinek: Pusta Dąbrówka – Golub-Dobrzyń (24 km)

To kolejna malownicza opcja spływu bez przenosek. Większość trasy wiedzie przez stary, klimatyczny las. Do tego piaszczyste skarpy, liczne meandry rzeki, spokojny, ale żywy nurt. Spływ rozpoczyna się przy moście na trasie Pusta Dąbrówka - Radziki, a kończy na Przystani "Zwinka" w Golubiu-Dobrzyniu (prawy brzeg). Po drodze kilka dogodnych miejsc do odpoczynku - np. na leśnej polanie przed drewnianym mostem w Konstancjewie (prawy brzeg).

 

NA 6 GODZIN:

Odcinek: Elgiszewo – Kaszczorek (26,4 km)

Spływ rozpoczyna się na piaszczystej plaży przy moście przez Drwęcę, łączącym Ciechocin z Elgiszewem i kończy przy Skansenie Etnograficznym w Kaszczorku. Uczestnicy płyną wśród lasów i piaszczystych skarp do Młyńca, gdzie rozpoczyna się malownicze rozlewisko. Na leśnej polanie w pobliżu Leśniczówki Kępa można zatrzymać się na piknik. Przy lesie wyznaczony jest bezpłatny teren biwakowy z miejscem na ognisko. W Lubiczu kajakarzy czekają dwie przenoski: pierwsza przy ujęciu wody pitnej (przenosić prawą stroną), druga koło dawnego młyna (przenosić lewą stroną). Za przenoskami Drwęca wyraźnie przyspiesza i mocno meandruje. Końcowe 10 kilometrów Drwęcy, choć często pomijane przez kajakarzy, to jeden z najatrakcyjniejszych odcinków.

 

NA 7 GODZIN:

Odcinek: Golub Dobrzyń – Krobia (33,1 km)

To bardzo ciekawy i różnorodny odcinek Drwęcy. Trasa wiedzie przez lasy, łąki, rozlewiska. Na tym odcinku nikt nie powinien się nudzić, zmienia się bowiem nie tylko krajobraz, ale i prędkość nurtu. Po drodze nie brakuje miejsc do odpoczynku (np. przystań w Elgiszewie, binduga przy Leśniczówce Kępa czy plaża w Młyńcu). 7 godzin wiosłowania poczuje w rękach nawet doświadczony kajakarz, ale nie jest to fragment na tyle długi, by nie poradził z nim sobie amator.

NA 8 GODZIN:

Odcinek: Golub Dobrzyń – Lubicz (34,6 km)

To nieco rozszerzona wersja 7-godzinnej trasy - dla kajakarzy, którzy w Krobi czuć będą jeszcze mały niedosyt. Trasa kończy się na terenie ujęcia wody w Lubiczu (prawy brzeg), czyli przed pierwszą przenoską.

 

NA 9 GODZIN:

Odcinek: Olszówka – Kaszczorek (39 km)
Spływ rozpoczyna się na zakolu Drwęcy we wsi Olszówka kilka kilometrów od Golubia Dobrzynia i kończy przy Skansenie Etnograficznym w Kaszczorku. Po drodze kajakarze mogą zatrzymać się na odpoczynek na przystani w Elgiszewie lub leśnej polanie koło Leśniczówki Kępa. Postoje nie powinny być jednak długie, bo trudno będzie zdążyć w wyznaczonym czasie. Należy także doliczyć czas potrzebny na dwie przenoski w Lubiczu (pierwsza na ujęciu wody – przenosić prawą stroną, druga przy dawnym młynie – przenosić lewą stroną).

NA 10 GODZIN:

Odcinek: Golub-Dobrzyń – Kaszczorek (44,2 km)

To propozycja zdecydowanie dla zaprawionych, świadomych swoich możliwości kajakarzy, traktujących spływ bardziej w kategoriach wyczynu niż turystyki. Kajakowym turystom proponujemy rozłożenie tego odcinka na dwa dni z noclegiem w połowie trasy. Taka oferta jest opisana szerzej w zakładce „na weekend”.

Odcinek: Brodnica - Golub-Dobrzyń (48 km)

Jeden z najatrakcyjniejszych odcinków na całej długości Drwęcy. Trasa rozpoczyna się na zmodernizowanej przystani kajakowej "Zakole Drwęcy w Brodnicy, a kończy na przystani "Zwinka" w Golubiu-Dobrzyniu. Po drodze blisko 50 kilometrów niezmąconej natury, w większości cennych przyrodniczo starych lasów. Trasa bardzo atrakcyjna widokowo. Dokładnie w połowie dystansu możliwość odpoczynku na polanie za mostem na trasie Pusta Dąbrówka - Radziki (dobre miejsce na organizację biwaku)

 

(*)

  • Poszczególne etapy, według zapotrzebowania Klienta, można łączyć, a dystanse wydłużać lub skracać;

  • Podany czas danego etapu jest orientacyjny (tempo turystyczne). Nastawiona na trening sprawna grupa jest w stanie pokonać dany odcinek szybciej, natomiast częste postoje mogą spływ znacząco wydłużyć;

  • Planując spływ należy do podanych godzin dodać czas dojazdu oraz przewidywanych postojów;