Drwęca – Prawy dopływ Wisły. Jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Piaszczyste skarpy, liczne meandry, pradawne warownie a do tego cisza i spokój nawet w szczycie sezonu...
Skarlanka – Nazywana małą Krutynią. Łączy w system szereg malowniczych, bardzo czystych akwenów Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Szlakowi uroku dodają zaciszne śródleśne biwaki i kąpieliska...
Noteć – Największy dopływ Warty. Element drogi wodnej Wisła-Odra. Przez sporą część biegu płynie wśród rozległych bagien i łąk. Atrakcją spływu Notecią jest przeprawa przez 14 stopni wodnych.
Wel – Największy, bardzo malowniczy dopływ Drwęcy. W górnym biegu płynie leniwie, łącząc kilka jezior, aby w końcu nabrać rozpędu i pokazać górski charakterek w przełomie zwanym „Piekiełkiem”.
Wda – Uchodzi do Wisły w okolicach Świecia. Przepływa przez Kaszuby a później przez Bory Tucholskie. Słynie z piaszczystego dna, zalesionych brzegów i licznych głazów narzutowych w nurcie.
Ruziec – Lewy dopływ Drwęcy, uchodzi w okolicach Golubia-Dobrzynia. Malowniczy, odludny, dostępny dla „dwójek”, ale uciążliwy (wiele przenosek, przeszkód i przepłyceń). Dla „odkrywców”.
Zgłowiączka - Uchodzi do Wisły we Włocławku. Dostępna dla kajaków przy podwyższonym stanie wody. Malownicza, miejscami trudna, dość uciążliwa (mielizny, zwalone drzewa, zarośla).
Mień – Uchodzi do Wisły naprzeciwko Nieszawy. Rzeka dostępna generalnie dla jednoosobowych kajaków górskich. Najciekawsza w dolnym biegu. Dosłownie zawalona drzewami – zwałkowy klasyk.
Wilcza Struga – 5-kilometrowa odnoga Strugi Toruńskiej. Dostępna wczesną wiosną i po silnych opadach. Bardzo bystra (spadek 6,9 promila), na trasie liczne slupy i kaskady. Dla zwałkowców.
Lubianka – Lewy dopływ Drwęcy. Bardzo malownicza, o zmiennym charakterze, nieco uciążliwa, w dolnym biegu dość szybka – idealna do rozpoczęcia przygody z kajakarstwem zwałkowym.
Trynka – Prawy dopływ Drwęcy. Warty spłynięcia jest dolny, leśny odcinek. Przed ujściem rozlega się tworząc klimatyczne mokradła. Dostępna przy podwyższonym poziomie wody. Dla kajakarzy zwałkowców.
Struga Rychnowska – Dopływ Drwęcy. Typowa rzeczka zwałkowa, miejscami bystra. Sporo technicznych przeszkód w nurcie, a także przepustów oraz sztucznych progów. Dostępna przy podwyższonym stanie.
Struga Piwnicka (Łysomicka) – Przepływa przez urokliwy Rezerwat Piwnicki na opłotkach Torunia. Sporo starych, zwalonych drzew w nurcie. Odcinkami bystra. Dostępna przy podwyższonym poziomie wody.
Osa – Uchodzi do Wisły w Grudziądzu. Typowa rzeka zwałkowa. Warty spłynięcia jest rezerwatowy odcinek powyżej Rogóźna Zamku. Idealna dla początkujących zwałkowców.
Gardęga – Nazywana Królową Zwałek. Dopływ Osy. Końcowe 10 kilometrów rzeki to praktycznie jedno długie bystrze z wieloma drzewami w silnym nurcie. Dla zaawansowanych zwałkowców.
Zielona Struga – Płynie przez Puszczę Bydgoską i uchodzi do Wisły w Nieszawce pod Toruniem. Z punktu widzenia kajakarstwa zwałkowego bardzo interesująca - sporo przeszkód w momentami bystrym nurcie.
Rypienica – Lewy dopływ Drwęcy. Jedynym miastem położonym nad rzeczką jest Rypin. Na kajakarzy zwałkowców czeka tu sporo przeszkód, w tym kilka ciekawych jazów.
Miliszewka – zwana urzędowo Strugą Ciechocińską, a pieszczotliwie – Pierdziawką. Tym malutkim dopływem Drwęcy udaje się spłynąć rzadko, ale jak już się uda – to z impetem!
Tążyna – uchodzi do Wisły w centrum Niziny Ciechocińskiej. Środkowy, wiodący zalesioną niecką, odcinek bardzo kręty, malowniczy i ciekawy z punktu widzenia kajakarstwa zwałkowego.