Drwęca to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych Polski. Jest zmienna i ciekawa, zarówno pod względem przyrodniczym, widokowym, jak i kulturowym. Mimo to, zachowała kameralny charakter i nawet w szczycie sezonu turystycznego nie jest nadmiernie zatłoczona. Dzięki temu spływy Drwęcą to znakomity sposób, by odpocząć, wyciszyć się i oderwać od zgiełku cywilizacji. Drwęca to idealny pomysł zarówno na krótkie spacery kajakowe, weekendowe wycieczki, jak i spływy wielodniowe. Kajak i Drwęca to doskonałe połączenie.
Drwęca to jedyna długa rzeka w naszym kraju objęta w całości ochroną rezerwatową. Jest czysta i pełna rzadkich gatunków ryb. Wypływa ze wschodnich stoków Góry Dylewskiej, aby po blisko 220 km skończyć swój bieg w objęciach Wisły. Po drodze przepływa przez Pojezierze Iławskie i Kotlinę Toruńską, wijąc się malowniczo wśród lasów, łąk, piaszczystych skarp, urokliwych przełomów i pradawnych warowni. Mija ciekawe i pełne zabytków miasta: Ostródę, Brodnicę, Golub Dobrzyń i Toruń. Łączy się także z innymi ciekawymi szlakami kajakowymi: Kanałem Elbląskim oraz Pojezierzem Brodnickim (szlak Skarlanki).
Pierwszy etap szlaku Drwęcy, wiodący przez wąwóz zwany Czarcim Jarem, a dalej przez Rychnowską Wolę odwiedzany jest przez kajakarzy dość rzadko. Rzeka jest tutaj jeszcze bardzo wąska, płytka, porośnięta trzciną i mocno uciążliwa. Lepszym miejscem na rozpoczęcie spływu jest Idzbark, gdzie Drwęcę zasila dopływ Grabiczek.
Z kajakarskiego punktu widzenia Drwęca uchodzi za szlak łatwy. Na ogół spokojna, ale potrafi też zaskoczyć bystrzami, podnoszącymi nieco poziom adrenaliny. Z roku na rok coraz lepiej zagospodarowana pod względem infrastruktury turystycznej. To idealna rzeka zarówno dla osób zaczynających przygodę z kajakarstwem, jak i bardziej doświadczonych wodniaków; dla rodzin z dziećmi, poszukiwaczy cichych i spokojnych zakątków, amatorów kąpieli w czystej wodzie, jak i pasjonatów historii, lubiących odkrywać niezwykłe miejsca i zwiedzać zabytki.
Szczególnie ciekawe i atrakcyjne widokowo odcinki to: Golub-Dobrzyń - Toruń i Brodnica - Golub. Kajaki Drwęca - zapraszamy i szczerze polecamy!
Kajaki - Drwęca kilometraż szlaku
Stosowane skróty: m. (most), [B] (biwak)
-
220,0 km – źródła Drwęcy u podnóża Wzgórz Dylewskich
-
210,0 km – Rychnowska Wola
-
199,1 km – Idzbark, do Drwęcy wpada Grabiczek (zalecany start spływu)
-
196,6 km – m. drogowy na trasie Olsztyn – Ostróda
-
194,8 km – m. drogowy koło wsi Lubajny
-
191,5 km – m. kolejowy na obwodnicy Ostródy
Miasto powstało w XIII wieku w pobliżu zamku krzyżackiego. Możemy w nim obejrzeć kilka gotyckich zabytków i neogotyckich budowli jednak prawdziwym skarbem Ostródy są atrakcje dla wodniaków. To tutaj rozpoczyna się najdłuższy kanał żeglowny w Polsce – Kanał Elbląski. Wraz z odgałęzieniami ma 151,7 km długości. Nad Jeziorem Drwęckim działa 800-metrowy sterowany elektronicznie wyciąg nart wodnych, mogący jednocześnie obsłużyć jednocześnie 9 narciarzy. Jest też tor kajakowy, na którym rozgrywane są zawody na dystansach 200, 500 i 1000 m. Do tego miasto ma plaże nad jeziorami i molo. W lipcu kajakarze w przerwie spływu mogą wybrać się na Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej a w sierpniu na Ostróda Reggae Festiwal.
-
190,2 km – początek Jeziora Drwęckiego ze stanicą PTTK w Piławkach.
-
188,4 km – m. kolejowy i przesmyk na grobli Czarny Róg.
-
186,2 km – początek Kanału Elbląskiego i pole biwakowe „Nad Drwęckim”. [BIWAK]
-
178,0 km – wypływ Drwęcy z Jeziora Drwęckiego.
-
179,5 km – pole namiotowe na terenie leśnictwa Sambór (prawy brzeg). [B]
-
175,4 km – potężny most kolejowy i jaz Samborowo, trzeba przenieść kajaki.
-
169,8 km – Franciszkowo Dolne, porośnięta sosnowym lasem półka po prawej stronie jest dobrym miejscem na biwak. [B]
-
166,8 km – m. łączący drogę gruntową między wsiami Gierłoż i Mątyki.
-
163,5 km – m. drogowy łączący Zielkowo i Gromoty.
-
155,0 km – ujście Iławki, przy ujściu dobre miejsce na biwak. [B]
-
152,8 km – m. drogowy w miejscowości Rodzone.
-
149,4 km – m. kolejowy na linii z Iławy do Działdowa.
-
146,1 km – ujście rzeczki Ruda
-
142,5 km – m. drogowy we wsi Bratian, a tuż za nim ujście największego dopływu Drwęcy – rzeki Wel.
Na wyspie utworzonej przez rozwidlenie rzeki Wel wznosił się niegdyś krzyżacki Zamek Bratian. Do dziś zachowały się niestety bardzo skromne pozostałości murów obronnych i fundamentów.
-
136,5 km – Nowe Miasto Lubawskie, kładka dla pieszych i m. drogowy z miejscem do biwakowania po lewej stronie na terenach przyległych do stadionu miejskiego [B]
Trójnawowa bazylika św. Tomasza Apostoła pamięta początki Nowego Miasta Lubawskiego, które w 1325 r. założył komtur krzyżacki Otto von Lutterberg. Równie ciekawe dla miłośników historii są dawne fortyfikacje. W mieście bez problemu znajdziemy nocleg pod dachem i ciepłe jedzenie.
-
132,5 km – m. drogowy w Kurzętniku.
Warto zatrzymać się tu, pozostawić kajaki i wdrapać na pobliską górę Kurnik (142 m n.p.m.), gdzie zachowały się ruiny zamku krzyżackiego. Roztacza się stąd piękny widok na okolicę. U stóp góry stoi niewielki gotycki kościół św. Marii Magdaleny z czterema barokowymi ołtarzami.
-
125,4 km – m. na drodze z Nielbarka do Kaługi, na lewym brzegu, na wąskiej grobli oddzielającej rzekę od niewielkiego jeziorka, dobre miejsce na biwak (drewniana wiatka). [B]
-
118,4 km – wieś Szramowo, zajazd „Przy Kominku” w pobliskim Wielkim Głęboczku – na łące należącej do właściciela zajazdu można biwakować. [B]
-
115,5 km – Jajkowo, m. drogowy na trasie z Torunia do Olsztyna.
-
109,0 km – z Drwęcą łączy się Kanał Brynica
-
100,0 km – Tama Brodzka, m. kolejowy, przed m. z prawej strony do Drwęcy uchodzi Skarlanka. To „wrota” do Brodnickiego Parku Krajobrazowego z całą gamą malowniczych jezior.
Przepływając Skarlanką na Jezioro Bachotek trzeba przenieść kajaki przez niewielki jaz piętrzący. Można zanocować w stanicy wodnej PTTK (+4 km). Dokładny opis szlaku Skarlanki oraz uroków Pojezierza Brodnickiego - tutaj.
-
90,1 km – zamek w Brodnicy.
-
87,6 km – na lewym brzegu całkowicie zmodernizowana stanica wodna PTTK (do dyspozycji kajakarzy: toalety, prysznice, świetlica z kuchnią, stojaki na kajaki, stoliki, ławki i miejsce na ognisko – dostępne nieodpłatnie). [B]
Ruiny zamku krzyżackiego z XIV w z wysoką ośmioboczną wieżą i dolnymi partiami murów to jeden z zabytków, który z pewnością warto zobaczyć w trakcie krótkiego spaceru po Brodnicy. Ciekawie prezentuje się również pałac Anny Wazówny z XVI w. (przebudowywany w XVII w.). i fragment ratusza z końca XIV w. Wśród zabytków Brodnicy należy wymienić również gotycki kościół św. Katarzyny, spichlerze barokowe z XVII w. oraz rynek miejski o nietypowym kształcie. Miasto ma bogatą bazę noclegową i gastronomiczną.
-
84,5 km – stalowy m. nieczynnej kolejki wąskotorowej.
-
86,0 km – na wysokim piaszczystym brzegu nieoficjalny biwak (okolice wsi Maszano). [B]
-
77,1 km – do Drwęcy wpada jej lewy dopływ – Rypienica
-
71,3 km – na prawym brzegu zabudowania wsi Słoszewy.
-
67,7 km – m. w Pustej Dąbrówce, za m. po lewej stronie niezagospodarowane miejsce biwakowe. [B]
-
60,4 km – do Drwęcy wpada Kujawka.
-
55,2 km – drewniany m. łączący wsie Smólniki i Konstancjewo, przed mostem, na lewym brzegu niezagospodarowane miejsce na obozowisko. [B]
-
51,2 km – Drwęcę zasila kolejny lewobrzeżny dopływ – Struga.
-
45,0 km – m. drogowy w Golubiu – Dobrzyniu, przed mostem po prawej stronie Przystań „Zwinka”. [B]
-
41,1 km – po lewej stronie do Drwęcy wpada Ruziec.
-
32,1 km – Drwęcę zasila Lubianka, po prawej stronie mija się „Osadę Karbówko” (apartamenty, karczma, SPA, basen, mini zoo, quady itd.).
-
27,2 km – m. łączący Elgiszewo z Ciechocinem, po prawej stronie nowa przystań kajakowa z toaletami, stolikami i grillem. Klucz do toalety dostępny jest u mieszkającego po drugiej stronie ulicy sołtysa. Przy przeprawie jest przystanek autobusowy, dalej mini bar, a w obu wsiach sklepy. [B]
-
16,6 km – m. drogowy we wsi Młyniec, za mostem po lewej stronie dogodne, piaszczyste wyjście na brzeg.
-
11,9 km – na prawym brzegu miejscowość Krobia, niewielka plaża, możliwość biwakowania (po uzgodnieniu) na łące należącej do pobliskiego Hotelu Ambasada (bardzo dobra kuchnia, możliwość przenocowania pod dachem) [B]
-
10,4 km – Lubicz, jaz, elektrownia, ujęcie wody (przenosić kajaki prawą stroną). Kawałek dalej most drogowy na trasie z Torunia do Warszawy. Za nim kolejna przenoska przy dawnym młynie (przenosić kajaki lewą stroną).
-
9,0 km – m. kolejowy w Lubiczu Dolnym.
-
6,0 km – m. autostradowy (A1).
-
1,4 km – do Drwęcy wpada Jordan, za którym jest kładka pieszo-rowerowa oraz m. drogowy. Za mostem po prawej stronie, tuż obok skansenu etnograficznego, można bezpiecznie zakończyć spływ.
-
0,0 km – ujście Drwęcy do Wisły. W widłach obu rzek ruiny zamku Kazimierza Wielkiego.