KajMaK

Toruńska Kajakowa Masa Krytyczna

Dla uczczenia trwającego Roku Rzeki Wisły tegoroczna – czwarta już – edycja Toruńskiej Kajakowej Masy Krytycznej odbędzie się pod zmodyfikowanym przydomkiem: Wiślana Kajakowa Masa Krytyczna. Zmieniamy też przebieg trasy, która wyjątkowo powiedzie tym razem w całości po królowej polskich rzek. Start zaplanowaliśmy w Osieku nad Wisłą, a metę, tradycyjnie, na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim. Przed nami 23 kilometry majestatycznej, dzikiej i fascynującej rzeki. Gorąco zapraszamy na KajMaK 2017!

 

IDEA i CELE

 

Toruńska Kajakowa Masa Krytyczna (KajMaK) to nasz flagowy spływ kajakowy toruńskim odcinkiem Drwęcy i Wisły. To także jedno ze stworzonych i współorganizowanych przez Grupę Kajakową ZWINKA, Lokalną Organizację Turystyczną w Toruniu oraz Turystyczny Klub Kajakowy STARA PAKA przedsięwzięć, mających na celu: integrację środowiska wodniackiego, propagowanie bezpiecznego uprawiania kajakarstwa oraz promowanie aktywnej rekreacji na łonie natury.

W ramach imprezy promujemy ujściowy odcinek Drwęcy, jako jeden z najciekawszych fragmentów tej rzeki. To 34 malownicze zakręty, wysokie piaszczyste skarpy, żywy nurt i kilka podnoszących emocje bystrzy. Odcinek bywa pomijany przez kajakarzy płynących szlakiem Drwęcy z uwagi na konieczność aż dwóch przenosek w Lubiczu. Naszym zdaniem niesłusznie. Warto nieco się potrudzić, aby "zaliczyć" szlak Drwęcy w całości. Bez tej 10-kilometrowej końcówki turysta sporo traci. Zwłaszcza, że naturalnym przedłużeniem szlaku Drwęcy jest 6-kilometrowy odcinek Wisły prowadzący wprost do starego Torunia.

Niezmiennie ważnym celem KajMaKa jest walka z utartymi wiślanymi stereotypami, jakoby Wisła byłą rzeką nudną, brudną i ekstremalnie niebezpieczną. Stanowczo nie zgadzamy się z takimi poglądami i przy każdej okazji wskazujemy na olbrzymi potencjał turystyczny Królowej Polskich Rzek. Ambicją organizatorów imprezy jest, aby KajMaK stał się swego rodzaju świętem Drwęcy i Wisły oraz okazją do sympatycznego spotkania na wodzie ludzi, którym los obu tych rzek nie jest obojętny.

 

PAMIĘTAJCIE O GALIONACH

 

Elementem rozpoznawczym KajMaKa są kajakowe galiony. Galion to charakterystyczna ozdoba dziobowa stosowana w wielkich żaglowcach. W podobny sposób przyozdabiamy kajaki płynące w Masie, z tym że ciężkie drewniane rzeźby zastępujemy dmuchanymi zabawkami i kolorowymi ozdobami, przygotowywanymi, z dużą dozą kreatywności, przez KajMaKarzy. W ten sposób nadajemy naszej imprezie dodatkowego kolorytu i podkreślamy, że chociaż płyniemy z całkiem poważnym przesłaniem, charakter imprezy jest jak najbardziej radosny i pozytywny. Autorzy szczególnie pomysłowych galionów otrzymają kajakowe nagrody ufundowane przez firmę AQUARIUS.

KajMaK jest także okazją do zamanifestowania, jak liczne i dobrze zorganizowane jest w Toruniu grono miłośników szeroko rozumianych sportów wodnych oraz zwrócenia uwagi władz na potrzeby środowiska wodniackiego. Pierwsza Toruńska Kajakowa Masa Krytyczna odbyła się w maju 2014 roku. Wzięło w niej udział blisko 100 kajakarzy, którzy wypłynęli na Wisłę z apelem do władz Torunia o uczynienie miasta bardziej przyjaznym wodniakom, czego przejawem miało być stworzenie przyzwoitych warunków lądowania i biwakowania w toruńskiej dzielnicy Kaszczorek – miejscu będącym logicznym punktem kończenia spływów Drwęcą, jak i rozpoczynania spływów toruńskim odcinkiem Wisły. Apel poskutkował! W Kaszczorku powstały dwa punkty postojowe dla kajakarzy z pływającym pomostem, wiatami, miejscem na namioty i ogniska. Z miejsc tych korzystają chętnie nie tylko wodniacy, ale również rowerzyści i spacerowicze. Tym sposobem KajMaK coraz bardziej rozszerza swój krąg pozytywnego oddziaływania.

 

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

 

W Masie siła! Z tą radosną refleksją zapraszamy na kolejną edycję naszego spływu. Czwarty KajMaK będzie wyjątkowy. Dla Uczczenia trwającego Roku Rzeki Wisły, KajMaKarze pokonają 23-kilometrowy odcinek królowej polskich rzek: z Osieka do Torunia. Start wyznaczono przy Tarasie Widokowym im. Michała Kokota w Osieku, metę zaś tradycyjnie na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim, przy zmodernizowanej Przystani AZS. Oba miejsca są bezpośrednim dowodem na to, jak poprawia się nadwiślańska infrastruktura, przybywa miejsc przyjaznych sportowcom, wodniakom, turystom, miłośnikom Wisły. Impreza zakończy się wspólnym ogniskiem.

Z uwagi na rosnący zakres organizacyjny imprezy, a także konieczność zapewnienia Uczestnikom warunków maksymalnego bezpieczeństwa, zabiegamy o przychylność i wsparcie toruńskich firm. Odwdzięczamy się zamieszczając informacje o firmach w drukowanych oraz elektronicznych materiałach promocyjnych, a także poprzez możliwość prezentacji większych powierzchniowo reklam w miejscu lądowania kajakarzy (Przystań AZS na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim).

Zapraszamy do współpracy także ratowników WOPR, ratowników medycznych oraz instruktorów kajakarstwa. Z Waszą pomocą chcemy stworzyć grupę "KajMaK Team", która (obok zespołów WOPR i policji rzecznej na motorówkach i skuterach), dbać będzie o bezpieczeństwo Uczestników imprezy, zachowanie ustalonego szyku oraz prawidłowy przebieg spływu.

Zachęcamy do współtworzenia i udziału w IV edycji Toruńskiej Kajakowej Masy Krytycznej KajMaK 2017.

 

KajMaK 2017 / INFORMATOR

 

 • DATA: 13 maja 2017 r. (sobota)
 • GODZINA: 10.00 (odprawa); 11.00 (wodowanie)
 • START: Osiek Łęg (Taras Widokowy im. Michała Kokota)
 • META: Toruń (Przystań AZS na Bulwarze Filadelfijskim)
 • DYSTANS: 23 km
 • CZAS SPŁYWU: ok 3 godz.
 • ZAPISY: do 8 maja 2017 r.
 • DOJAZD NA START: we własnym zakresie lub autokarem (autokary podstawione zostaną na parking przy Przystani AZS w dniu imprezy o godzinie 9.00)
 • ORGANIZATORZY: Lokalna Organizacja Turystyczna w Toruniu, Turystyczny Klub Kajakowy „Stara Paka” przy Oddziale PTTK „Skarpa” w Toruniu, Toruńska Grupa Kajakowa "Zwinka"
 • WSPÓŁPRACA: Aqua Natura Park, Dryfujemy.pl, Wypożyczalnia Kajaków KORSARZ
 • PATRONAT HONOROWY: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki
 • SPONSOR: AQUARIUS
 • DODATKOWE INFORMACJE:+48 609 977 020 (Adam Luks)

Impreza otrzymała wsparcie finansowe z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Urzędu Miasta Torunia w ramach wspierania Inicjatyw Lokalnych.

GALERIA / KajMaK: