Przystań Elgiszewo

Położona nad Drwęcą - w sercu wsi Elgiszewo - Przystań "Na Pograniczu" zaprasza kajakarzy, rowerzystów, pielgrzymów, turystów zmotoryzowanych i pieszych – WSZYSTKICH chcących odpocząć w miejscu bliskim natury.

W czasach gdy Polska zniknęła z mapy świata, Drwęca stanowiła granicę między państwami zaborczymi - Prusami i Rosją. Mieszkańcy wsi po obu brzegach rzeki, dziś sąsiedzi z jednej gminy, żyli w różnych krajach. Do owych czasów nawiązuje nazwa tutejszej Przystani "Na pograniczu", która dziś łączy i integruje. Nie tylko okolicznych mieszkańców, ale również społeczność międzynarodową. Urok Drwęcy przyciąga bowiem wodniaków z całej Europy, a nawet dalszych zakątków świata.

 

 

Funkcjonalny i zadbany teren

 

Dumą elgiszewskiej Przystani są starannie wypielęgnowane trawniki, po których można stąpać boso, jak po miękkim dywanie. Zadbana nadrzeczna plaża zachęca do odpoczynku z książką, czy leniwych kąpieli słonecznych. Na terenie znajduje się grill, wędzarnia, piec chlebowy, miejsce na ognisko, plac zabaw oraz scena. Istnieje możliwość rozstawienia namiotów cateringowych.

Solidne drewniane stoły i ławy można ustawiać w różnych konfiguracjach, dowolnie aranżując przestrzeń. To znakomite miejsce, by organizować: plenerowe przyjęcia, imprezy integracyjne, spotkania, szkolenia. Na Przystani odbywają się festyny, koncerty, warsztaty...

Ciekawa jest także bezpośrednia okolica Przystani. Przebiega tędy polski odcinek Drogi św. Jakuba, zwanej po hiszpańsku Camino de Santiago. To najsłynniejszy szlak pielgrzymkowy Europy, którym już w średniowieczu wędrowano do Hiszpanii. Sama Drwęca stanowi rzekę unikatową w skali kraju, w całości objętą ochroną rezerwatową z uwagi na rzadkie gatunki ryb. Sporo emocji dostarcza spływ pobliskimi dopływami Drwęcy - Lubianką i Miliszewką. Niedaleko Przystani znajduje się też jezioro Okonin, popularne wśród mieszkańców pobliskich miast (Torunia, Golubia-Dobrzynia i Kowalewa Pomorskiego). Okoliczne lasy słyną z bogactwa zwierzyny i grzybów, przebiegają przez nie także lokalne szlaki, chętnie penetrowane przez rowerzystów, biegaczy, kijkarzy... W pobliżu znajduje się też kilka ciekawych zabytków architektury.

 

Pole namiotowe

Na dolnej terasie Przystani funkcjonuje pole namiotowe, zatem turyści mogą zatrzymać się u nas na dłużej. W murowanym budynku przy Przystani znajdują się wyremontowane toalety, umywalki i prysznic.

Nowe, odpowiednio zorganizowane i wyposażone pole namiotowe nad Drwęcą to z pewnością dobra informacja dla kajakarzy planujących kilkudniowe spływy tą rzeką. Infrastruktura turystyczna na szlaku Drwęcy jest wciąż skromna, ale w ostatnich latach sytuacja uległa zdecydowanej poprawie, czego dowodem jest właśnie Przystań w Elgiszewie.

 

Cennik pola namiotowego:

 • 5 pln / osoba

 • 5 pln / prysznic

 

Recepcja pola namiotowego znajduje się w Tawernie Zwinka. W przypadku braku personelu, pobyt na polu namiotowym należy zgłaszać telefonicznie pod nr: +48 609 977 020

 

Tawerna Zwinka

 

Miejscowa Tawerna Zwinka serwuje:

 • chrupiące pierożki z pieca (firmowe "zwinki")

 • domowe zapiekanki

 • potrawy z grilla

 • lokalne przysmaki

 • zimne piwo, kawę, herbatę, napoje i lody

 

Istnieje możliwość organizacji biesiad plenerowych z indywidualnie ustalanym menu.

Wypożyczalnia kajaków

 

Na Przystani funkcjonuje wypożyczalnia kajaków, oferująca nowoczesny, wygodny i bezpieczny sprzęt renomowanych firm. Do dyspozycji Klientów: kajaki turystyczne i wyczynowe, jedno i dwuosobowe. Zapewniamy także atestowane kamizelki asekuracyjne w pełnej gamie rozmiarów. Młodsze dzieci zaopatrujemy w kamizelki ratunkowe z kołnierzem stabilizującym i pasem krokowym.

 

Organizujemy:

 • spacery kajakowe

 • spływy całodniowe

 • spływy weekendowe

 • spływy wielodniowe

 

Pomagamy w zaplanowaniu spływu i wyborze odpowiedniego odcinka rzeki. Służymy fachową poradą i instruktażem. Zapewniamy transport sprzętu, przewóz osób i bagaży na trasie spływu. Istnieje możliwość wynajęcia ratowników WOPR, instruktorów kajakarstwa, przewodników.