II Spływ św. Jakuba

Camino Kajako ;)

Spływ św. Jakuba to jeden z elementów organizowanego przez Gminę Ciechocin Festiwalu św. Jakuba - wydarzenia nawiązującego do tradycji wędrówki najsłynniejszym szlakiem pielgrzymkowym Europy - Camino de Santiago, którego część stanowi Polska Droga - Camino Polaco. Oprócz spływu odbędą się także: rajd pieszy, rajd rowerowy, rajd konny i półmaraton biegowy. Impreza organizowana jest już po raz drugi.

 

Na dzień lub dwa

 

Na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego Szlak Św. Jakuba pokrywa się w dużej części z przebiegiem rzeki Drwęcy. Spływ kajakowy wydaje się w tej sytuacji wyśmienitym alternatywnym sposobem pielgrzymowania.

Oprócz spływu, w ramach Festiwalu, odbędą się także: rajd pieszy, rajd rowerowy, rajd konny, półmaraton biegowy oraz spotkanie miłośników geocachingu. Zwieńczeniem imprezy będzie Koncert Jakubowy, zorganizowany na pływającej scenie na Przystani w Elgiszewie, w otoczeniu tradycyjnych łodzi rzecznych, prezentowanych w trakcie trwania Festiwalu.

- To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, łączące tradycję pielgrzymowania, przedsięwzięcia sportowo-rekreacyjne oraz obcowanie z kulturą i unikatowym krajobrazem Ziemi Dobrzyńskiej i Chełmińskiej na Szlaku św. Jakuba – zaprasza Jerzy Cieszyński, wójt Gminy Ciechocin.

Uczestnicy II Spływu św. Jakuba mogą wybrać wariant jednodniowy, ale organizatorzy stworzyli w tym roku także propozycję dwudniową.

- Uznaliśmy, że wariant dwudniowy przyczyni się do jeszcze lepszej integracji Uczestników oraz umożliwi kajakarzom wybierającym się do nas z dalszych części Polski, a także zza granicy, poznanie dłuższego fragmentu niezwykłego i pełnego uroku szlaku Drwęcy – przekonuje Adam Luks, komandor Spływu św. Jakuba.

 

Program imprezy

 

Spływową bazą będzie Przystań w Elgiszewie, gdzie zapraszamy już od piątkowego popołudnia.

W sobotę rano kajakarze przewiezieni zostaną do Golubia-Dobrzynia, gdzie odbędzie się uroczysty start spływu. Pierwszego dnia pokonamy 18 kilometrów, by po 4 godzinach spływu zakończyć etap na Przystani w Elgiszewie. Drwęca efektownie meandruje na tej trasie wśród łąk, lasów i wysokich piaszczystych skarp, tworząc urzekające krajobrazy.

Po spływie kajakarze zostaną zaproszeni na poczęstunek. Tego popołudnia odbędą się także Rozmaitości Jakubowe, a w ich ramach warsztaty z pieczenia chleba, konkursy dla dzieci, możliwość degustacji swojskiego jadła, a wszystko to połączone z muzyką na żywo (szanty, lokalne zespoły, muzyka oazowa). Kulminacyjnym wydarzeniem dnia będzie Festiwal Pieśni Jakubowej, w ramach którego wystąpią artyści: Magda Anioł, Tomasz Żółtko, Robert Ruszczak, Andrzej Lampert, Tomasz Kamiński i Krzysztof Antkowiak. Wieczór zakończy ognisko i pokaz sztucznych ogni.

Niedzielę rozpoczniemy wspólnym śniadaniem, a następnie wodniacką mszą świętą na Przystani. Tego dnia do pokonania będzie 15-kilometrowy odcinek z Elgiszewa do Krobi, co zajmie około 3 godzin. Po przewiezieniu Uczestników z powrotem do Elgiszewa i zjedzeniu ciepłego posiłku nastąpi oficjalne zakończenie imprezy.

 

 

Informator

 

DATA: 10-11 czerwca 2017 r.

RZEKA: Drwęca

ODCINEK: Golub-Dobrzyń – Elgiszewo (etap sobotni) / Elgiszewo Krobia (etap niedzielny)

BAZA SPŁYWU: Przystań „Na Pograniczu”, przy moście drogowym w Elgiszewie.

ZAPISY: Do 8 czerwca 2017 r. za pomocą FORMULARZA ELEKTRONICZNEGO

START: Golub-Dobrzyń, Przystań „Zacisze”, godz. 11.00 (zbiórka i weryfikacja Uczestników od godz. 10.00, prosimy o wcześniejsze przybycie)

META: Elgiszewo, Przystań „Na Pograniczu” (przy moście drogowym)

DYSTANS: 18 km CZAS: ok 4 godz.

DOJAZD: Do Elgiszewa należy dostać się we własnym zakresie. W pobliżu tutejszej Przystani przy moście drogowym wytyczony zostanie parking dla Uczestników Festiwalu. Pomiędzy Elgiszewem a Golubiem kursować będą autokary (godzina odjazdu autokarów z Elgiszewa: 9.40)

NOCLEG: Na Przystani w Elgiszewie (wymagany własny namiot, śpiwór, karimata itp.). Do dyspozycji Uczestników nocujących na Przystani: prysznic, toalety, możliwość zagotowania wody itp.

PAKIETY STARTOWE: Wszyscy Uczestnicy spływu (zarówno w wariancie jedno, jak i dwudniowym) otrzymają pakiety startowe (woda mineralna, paszport i chusta pielgrzyma oraz pamiątkowa Muszla Jakubowa)

ORGANIZATORZY: Urząd Gminy Ciechocin, Wypożyczalnia kajaków KORSARZ, Agencja Kajakowa ZWINKA

INFORMACJE DODATKOWE: Adam Luks (komandor spływu): tel. +48 609 977 020

Koszt udziału

 

WARIANT JEDNODNIOWY:

  • 40 PLN / osoby chcące wypożyczyć kajak
  • 20 PLN / osoby płynące własnym kajakiem

Wpisowe obejmuje: miejsce w kajaku, kamizelkę asekuracyjną, ubezpieczenie NW, asekurację ratowników WOPR, transport sprzętu, transfer Uczestników z Elgiszewa (meta spływu) do Golubia (start spływu), pakiet startowy, pamiątkową Muszlę św. Jakuba, certyfikat ukończenia spływu, poczęstunek na mecie.

WARIANT DWUDNIOWY:

  • 120 PLN / osoby chcące wypożyczyć kajak
  • 80 PLN / osoby płynące własnym kajakiem

Wpisowe obejmuje: miejsce w kajaku, kamizelkę asekuracyjną, ubezpieczenie NW, asekurację ratowników WOPR, transport sprzętu, transfer Uczestników, pakiet startowy, pamiątkową Muszlę św. Jakuba, certyfikat ukończenia spływu, zakwaterowanie na polu namiotowym w Elgiszewie, wyżywienie (poczęstunek po pierwszym etapie spływu, śniadanie i obiad drugiego dnia).

Istnieje możliwość zamówienia pamiątkowej koszulki (wersja dla kajakarzy) w cenie: 30 PLN

 

 

ZAPOZNAJ SIĘ Z REGULAMINEM SPŁYWU św. JAKUBA

ZAPISZ SIĘ NA SPŁYW św. JAKUBA